אילוף כלבים – מספר טיפים לאילוף ביתי

אילוף כלבים אינו נעשה רק על מנת לסגל לכלבכם דפוסי התנהגות שיהיו לכם נוחים, אלא על מנת לאפשר לו להרגיש חלק מן הלהקה, תוך מתן מענה גם לצרכים הטבעיים שלו. כלב אשר מבין את מקומו בלהקה וזוכה למענה על צרכיו הפיזיים והנפשיים הוא כלב מאושר ונוח וחבר לחיים. באמצעות שימוש בטכניקות חכמות ובחיזוקים חיוביים, תהליך האילוף יהיה מהנה לכולם ויהיה התחלה טובה לשנים של חברות ומשפחתיות.

מתי אפשר להתחיל עם האילוף?

כלבים מתחילים להבין את הקשר בין סיבה לתוצאה בסביבות גיל 3 שבועות. בשלב זה הכלב יכול אמנם להגיב טוב לאילוף, אך ברוב המקרים כדאי להמתין לפחות עד גיל 7 שבועות. מדוע? מפני שבחודשיים הראשונים לחייו, הכלב לומד להכיר את שפת הכלבים – תנוחות גוף, הבחנה בין סוגי נביחות, סוגי נשיכות וכן הלאה. מסיבה זו, ברוב המקרים הכלב אינו מופרד מהשגר שלו עד שמלאו לו חודשיים. אם כן, אילוף כלבים הוא תהליך שמומלץ להתחיל בו מרגע שהגור מגיע לביתכם. כל מה שנילמד בגיל חודשיים עד ארבעה חודשים צפוי להישאר עם הכלב לכל חייו.

אילוף כלבים – איך אלמד את כלבי לא לנשוך?

חשוב לעשות הפרדה בין נשיכות משחק של גורים ובין נשיכות תוקפנות בכלבים מבוגרים. גורי כלבים, בדומה לפעוטות, מאוד סקרנים, אוהבים לשחק וחווים את העולם, במידה רבה, דרך הפה. כאשר הם קטנים וחמודים, זה לא מפריע ואפילו נחמד, אך כאשר הם גדלים ושיניהם מתחדדות, נגמר המשחק.

אף על פי שתופעת הכרסום והנשיכות החקרניות נוטות להיעלם, או לפחות לפחות בכלבים בוגרים, מומלץ לסגל לכלבכם הרגלים נכונים כבר בתחילת הדרך ולחסוך עגמת נפש וכאב לשני הצדדים. על כן, כדאי להבהיר לכלב, כבר מתחילת חייו שנשיכה של אצבעות הידיים והרגליים אינה מקובלת, וודאי שלא משהו שיש להעניק עבורו חיזוק חיובי. הסיחו את דעתו של הגור באמצעות צעצועי לעיסה בטוחים ולמדו אותו שהוא מקבל חיזוק כאשר הוא אינו נושך.

דרך נוספת, היא להגיב לנשיכה בצעקה. זו תבהיל אותו ותמנע ממנו לשייך נשיכה עם שעשוע נעים. כמו כן, ניתן להעניש את הגור באמצעות "ברוגז" קצר, הנושא תוצאה דומה. בכל מקרה, כאשר הגור מפסיק לנשוך, העניקו לו פידבק חיובי, שבחו ולטפו אותו. בשום פנים ואופן אין להכותו, כיוון שהדבר ישיג קרוב לוודאי את התוצאה ההפוכה ויפגע באמונו של הגור בכם. כמו כן, חשוב כבר מגיל צעיר לא להניח לגור לנשוך את הרצועה לכלב, שכן הדבר יכול להעיד על התנהגות דומיננטית והתנגדות למרות.

כלבים מבוגרים יותר נוטים לנשוך ולתקוף, בעיקר כאשר הם מפוחדים, מבולבלים, הורמונליים ואינם יודעים בבירור את מקומם בלהקה. סירוס / עיקור נוטים להפחית את הנטיות הדומיננטיות והתוקפניות של כלבים. חשוב כמובן לבצע הליכים אלו אצל וטרינרים מומחים, שכן סירוס או עיקור שלא בוצעו כהלכה עלולים לגרום לכלבים לבעיות רבות בהמשך חייהם.

אילוף כלבים

אילוף כלבים

כמו כן, חשוב להרגיל כלבים לחברה מגיל צעיר מאוד ולחשוף אותו לגירויים רבים ככל הניתן (מבלי לגרום לכלב למצוקה). לכל כלב יש את הגבולות שלו, אבל באופן עקרוני, ככל שתחשפו את כלבכם לאינטראקציות חיוביות רבות יותר מגיל צעיר, כך יגדלו בטחונו העצמי יכולותיו הקוגניטיביות ויכולתו להתמודד עם מצבים שונים בשלווה ובאמון. תבלו כל חוויה חדשה בהרבה ליטופים, חיבוקים ותחושת כיף.

אם דבר לא עוזר ואתם חשים אובדי עצות, אל תהססו לפנות לאיש מקצוע, שיסייע לכם באילוף הכלב שלכם. בכל מקרה, אל תוציאו את התסכול על הכלב. כמו כן, חשוב להישמע לחוק בכל הנוגע לשימוש במחסום פה. קחו אחריות על כלבכם, כיוון שהוא אינו יכול לעשות זאת בעצמו.

איך אגרום לכלבי להפסיק לנבוח כל הזמן?

הדבר הראשון שחשוב להבין, הוא שכלבים נובחים. חלקם עושים זאת יותר וחלקם פחות, אבל זאת עובדה. נביחות יכולות להעיד על הנאה ושמחה, על פחד, על תסכול, על איום, או פשוט כי יש כלבים אחרים שנובחים בשכונה, אז למה אני לא? תהיה הסיבה אשר תהיה, אם הנביחות כבר מפריעות לכם ולשכניכם, חשוב להבין מה הסיבה לנביחות ולטפל בה. כמו כן, חשוב להבין האם מדובר בנביחות של שמחה, או שמשהו מציק לכלב/ה. אם כלבכם נובח משום שהוא שמח ומתרגש לראות אתכם, את חבריכם או כלבים אחרים, האם באמת תרצו להגיב על כך באופן שלילי?

נסו לאבחן מתי הכלב נובח, ואם מדובר במשהו המציק לו, או גורם לו להתרגשות מיותרת, השתדלו למנוע את חשיפתו לגורם המדובר – אם מדובר ברעשים מסוימים, בתנועה מחוץ לחלון וכיו"ב. כמו כן, חשוב לשמור על חזית ומדיניות אחידה בנושא: להעניק לכלב חיזוק חיובי כאשר הוא אינו נובח ולא לעודד אותו להתרגש ולנבוח במקרים אחרים. לא כל כלב מסוגל להבין מתי את מרשים לו לנבוח ומתי לא. חיזוק חיובי יכול להיות מילים טובות, ליטוף, חיבוק וכמובן – חטיפים אהובים. חשוב שהחיזוק יהיה בצמידות לאירוע עצמו, שאם לא כן, הכלב לא יבין על מה אתם משבחים, אותו, כפי שלא יבין מדוע אתם כועסים עליו, שלא בצמידות לאירוע עצמו.

אילוף כלבים

אילוף כלבים

כמו כן, חשוב שהתגובה לנביחות לא תהיה כזאת שמעודדת אסקלציה. אל תנסו "לנצח" את הנביחות של כלבכם עם צעקות, ובטח שלא עם אלימות. זכרו שגם בלהקה, המנהיגים אינם אלו שנובחים או נוהמים הכי חזק. לכן, אם כלבכם נובח, פקדו עליו בקול ברור (אך לא בצעקה), "לא", "די", או "שקט". אם לא די בכך, אחרי מספר ניסיונות, סגרו את פיו בעדינות וחזרו על הפקודה. אם גם זה לא עזר, אל תאבקו בכלב. הפנו לו את גבכם והתעלמו ממנו לזמן קצר. אם הוא הפסיק לנבוח, חשוב שתחזקו אותו עם פידבק חיובי.

לעתים נביחות יכולות לנבוע מתסכול הנגרם מעודף מרץ, או במחסור בגירויים ומגע חברתי, או משעות ארוכות מדי עם רצועה לכלב. אם כלבכם לא מפסיק לנבוח, יכול להיות שהוא פשוט משועמם ו/או מתוסכל. לכן, נסו להעניק לו גירויים רבים יותר, עד שיתעייף ו/או יבוא על סיפוקו. זכרו: כלב שמח ותשוש, עייף מדי בשביל לנבוח בלילה.

כיצד אלמד את כלבי לשמור על הניקיון?

גידול כלב מהיותו גור הנה אחת מן החוויות המספקות ביותר. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שגורים זקוקים לאילוף, ועד שילמדו לעשות את צרכיהם בחוץ, תהיינה לא מעט "תאונות". קודם כל, כיוון שגורים אינם מסוגלים פיזיולוגית להתאפק זמן רב, חשוב להוציאם בתכיפות גבוהה ביותר, לכל אורך היום (אפילו כל שעה), ולהיות קשובים מאוד אליהם. בכל מקרה, חשוב שהציפיות תהיינה ריאליות: הכינו הרבה ניירות, חומרי ניקוי וסבלנות.

הקפידו על סדר יום קבוע, עם זמני האכלה קבועים, והיו קשובים כל הזמן לגור. אם הוא מראה סימנים שהוא מתכונן לעשות את צרכיו, הוציאו אותו מיד, והעניקו לו חיזוקים חיוביים, אם הצליח לעשות את צרכיו בחוץ. ככל שהכלב גדל ומסוגל להתאפק זמן רב יותר, דרושים פחות טיולים, אך אז חשוב להקפיד על זמנים קבועים, כך שהכלב יידע בביטחון שהטיול הבא קרב ושהוא יכול להתאפק עד אז. חשוב לציין שגם כלבים שגרים מחוץ לבית וקשורים עם רצועה לכלב זקוקים לטיולים ולהזדמנות לעשות את צרכיהם מחוץ לטריטוריה הקבועה שלהם.

גם אם תפסתם את הכלב עושה את צרכיו בבית, הגיבו באסרטיביות, אך לא באלימות. אמרו בקול "לא!" וקחו אותו מיד החוצה. אם יקשר את עשיית הצרכים בבית עם תגובה מבהילה, הוא לא יפסיק לעשות זאת. לאחר שעשה הכלב את צרכיו בחוץ, גמלו על כך עם חיזוק חיובי. אם לא תפסתם את הכלב בשעת מעשה, זה אבוד. כל שנותר הוא לנקות את מקום ה"מפגע" ולהשתמש במסלק ריחות, כדי שהכלב לא יימשך בחזרה אל אותו מקום, או יתחיל לראות בו כ"שירותים" לגיטימיים.

 

לסיכום

גידול כלבים הוא לא דבר פשוט, אך כאשר הוא נעשה כהלכה, הוא יכול להיות מאוד מספק ומעשיר, הן לבני האדם והן לכלבים. בכל קושי, האינטרנט מלא באינפורמציה רבת ערך, וכיום יותר מתמיד, ישנם אנשי מקצוע בהם ניתן להתייעץ בשעת הצורך. אם תתייחסו לכלבכם בהבנה ובאהבה, הוא ישיב לכם באותו המטבע, עשרת מונים!

כתיבת תגובה