היתרונות של טיפול באמצעות בעלי חיים

טיפול באמצעות בעלי חיים מתאים לילדים, מבוגרים, בעלי מוגבלויות, קשישים ומטופלים בכל הגילאים. יש אוכלוסיות מיוחדות עם הפרעות רגשיות והתנהגותיות המשתמשות בשיטות הטיפול הללו על בסיס יומי. מעבר לכך, הטיפול מתאים למי שסובל מעיכובים התפתחותיים, היפראקטיביות, תסמונות, פיגור שכלי, שיתוק מוחין, נכות ועוד. בעלי החיים תורמים במהלך שיקום של מטופלים, ויש להם יכולת להוות גשר לקשיש.

היתרון הגדול ביותר של טיפול באמצעות בעלי חיים בא לידי ביטוי בעקיפת מחסומים והתנגדויות שיש בטיפול בקשר בין אישי. במילים אחרות, בעלי החיים מאפשרים למטופל להרגיש משוחרר, נוח וטבעי במהלך המפגשים. הטיפול הנו תחום חדש יחסית בארץ, אך ברחבי העולם הוא מיושם כבר שנים רבות. התחום מתבסס על מפגשים ישירים בין מטופלים לבעלי חיים, במטרה להעצים יכולות מגוונות:

  • מוטוריקה
  • תקשורת
  • פיתוח רגש

בעלי חיים מקבלים את המטופלים ללא תנאים. הטיפול מבוסס על שימוש באמצעי חי, מגיב, ובעל יכולת תגובה ספונטנית. קשר בלתי אמצעי המתפתח בין מטופל לבין בעלי חיים ממשיך להשפיע על הנפש והמוח גם שעות ארוכות לאחר הטיפול. בעזרת הטיפול ניתן להביא לשיפור במצבם של אנשים שעוברים תהליך ריפוי או שיקום, במישור הגופני או הנפשי. הטיפול הוא פיתרון אידיאלי עבור בני אדם המוגבלים באופן זמני או ממושך ביכולותיהם הפיזיות, הקוגנטיביות או הפסיכוסוציאליות.

מהן המטרות הטיפוליות שניתן להשיג בעזרת בעלי חיים?

מחקרים מראים כי בעזרת טיפול באמצעות בעלי חיים המטופל עצמו חווה ספקטרום חדש של תחושות:

א. בתחום הרגשי – הטיפול מעניק חוויה של הצלחה, יצירת קשר וקרבה, שיפור הביטחון העצמי והדימוי, שחרור מפחדים והגברת תחשות הרוגע. בעלי החיים הם אובייקט להשלכת רגשות, ובמהלך הטיפול נוצרת הזדמנות פז לעבודה פסיכותרפויטית ואבחון קשיים.

ב. בתחום החברתי – מטופלים מפתחים יכולת לאמפתיה ומקבלים פידבק מיידי מבעלי החיים. הם משפרים יחסים חברתיים, יוצרים רצון לשתף בידע, ויש להם יכולת חדשה להאזין ולבנות שיתופי פעולה.

ג. בתחום ההתנהגותי – חשוב מאוד לציין את האפקט של טיפול באמצעות בעלי חיים גם בתחום ההתנהגותי והמעשי. כך למשל ניתן לראות כיצד הטיפול תורם להבנת חוקים והתנהגות על פיהם, הקניית הרגלי אחריות והתמדה, איפוק וריסון עצמי.

ג. בתחום הגופני והשיקומי – טיפול מפתח דימוי גופני ומודעות גופנית, ולכן משפיע על תחומים מוטוריים. ילדים עם פגיעה פיזית לדוגמא יכולים להשתמש בטיפול כדי להפעיל שרירים, להאכיל חיות וללטף בעלי חיים.

לסיכום, טיפול באמצעות בעלי חיים מוכיח, כי יש מקרים בהם דינאמיקה אנושית בלבד אינה מספיקה. בעלי חיים מתקשרים איתנו גם בצורה שאינה נתפסת בחושים הרגילים. מלבד העובדה שאנו שומעים את בעלי החיים, רואים אותם, ולפעמים גם מדברים איתם, במהלך טיפול מקצועי המתבצע בסביבה מתאימה ותומכת ניתן להשיג יתרונות רבים.

כתיבת תגובה