התנהגות כלבים המצריכה אילוף אצל בעל מקצוע

אמנם לא כל התנהגות כלבים מחייבת פנייה למאלף או בעל מקצוע, אך יש לא מעט בעיות הפוגעות באיכות החיים של הכלב ושל בעליו, ואליהן כדאי להתייחס בכובד ראש. ראשית, חשוב להבין האם בעיות ההתנהגות נובעות ממצב בריאותי מסוים. בעלי כלבים לא תמיד מצליחים לזהות, האם יש איזושהי בעיה היוצרת התנהגות לא רגילה, ולכן הם אינם יודעים כיצד להתמודד עם המצב החדש.

שנית, מאוד כדאי לשלב אילוף אצל בעל מקצוע עם ביקור במרפאה. אפשר לקבל חוות דעת מוטרינר, לשמוע על בעיות התנהגות המזוהות עם הגזע המסוים של הכלב, ולבחון שיטות טיפול ואילוף אלטרנטיביות.

מה צריך לדעת לפני שפונים אל מאלף?

התנהגות כלבים המסכנת ילדים, עוברי אורח או את בעלי הכלב עצמם חייבת להיות מטופלת אצל בעל מקצוע. מעבר לכך, אפשר לראות עוד מספר דוגמאות להתנהגות, אשר בעקבותיה מומלץ לפנות אל מאלף:

א. הרס שיטתי של בגדים, רהיטים וכדומה – כלב אשר אינו יודע כיצד להתנהג כשהוא נמצא ברשות עצמו זקוק לאילוף ולאיזון. לרוב, ההתנהגות של הכלב נובעת מרצון לתשומת או מחוסר בפעילות גופנית. מאלף יכול לעבוד עם הכלב על התכונות החסרות, ולספק לבעליו את הכלים לשמור על יציבות. בעלי כלבים לא אמורים לסבול מהרס של בגדים ורהיטים, והיעילות של מאלף בהקשר הזה היא כמעט אולטימטיבית.

ב. תקיפות והתנהגות אלימההתנהגות כלבים יכולה להיות אלימה בהרבה צורות. יש כלבים אשר מסתפקים בנביחות, לעומת כלבים אשר אינם נשארים קשובים להוראות של בעליהם, ולכן נוקטים צעדים קיצוניים יותר. התנהגות אלימה יכולה להביא להחרמה של הכלב על ידי הרשויות ובמקרים מסוימים אפילו להמתה. הדרך היחידה להתמודד עם התנהגות כזו היא לפנות אל מאלף אשר יודע כיצד לגשת אל הכלב.

ג. צרכים לא רצוניים – זו התנהגות נפוצה בגילאים צעירים של הכלב, אולם היא יכולה לחזור עקב אירוע טראומתי מסוים או בעיות בריאותיות. בכל הנוגע אל בעיות בריאות אין למאלף הרבה מה לעשות, אולם וטרינר עשוי להיות הפיתרון. בכל שאר הסיטואציות של כלב שעושה צרכים באופן לא רצוני או במקומות לא מתאימים (בתוך הבית, על המיטה, בכניסה לחדר השינה וכדומה), כדאי לפנות אל מאלף מוקדם ככל האפשר. לא צריך לחכות עד שהכלב יגדל על מנת לחנך אותו לעשות את צרכיו בחוץ.

הדבר החשוב ביותר בעת פנייה אל מאלף הוא לזכור כי מדובר על פעולה חיובית גם עבור הכלב. בעלי כלבים רק תורמים לאיזון הנפשי של הכלבים, לביטחון העצמי שלהם ולאינטראקציה מולם. מאלפים מחזיקים בניסיון של שנים רבות, ונעזרים אחד בשני על מנת להתמודד עם התנהגות כלבים לא רצויה. מהבחינה הזו, מאלף הוא איש מקצוע חיוני אשר אותו כל בעל כלבים צריך להכיר.

כתיבת תגובה