מה ההבדל בין כלבים גזעיים למעורבים?

בבואכם לאמץ או לקנות כלב, אם תמיד תעמדו מול ההתבלטות הנצחית – האם לקנות כלבים גזעיים או דווקא כלבים מעורבים? חשוב מאד לדעת שיש לא מעט טעויות בנושא. כך למשל, אנשים משוכנעים שאם הם קנו כלבים קטנים, שנאמר להם שהם גזעיים – סימן שהם כאלה. אולם, כלב גזעי הוא רק כזה שיש תעודה שמעידה על השושלת הגזעית שלו. כל עוד זו לא קיימת, איגוד הכלבנות הישראלי (וגם העולמי) לא יכיר בכך, ולמעשה מבחינתו רכשתם כלב מעורב, גם אם בפועל הוא גזעי. אז מה חשוב לדעת על ההבדלים בין הכלבים המעורבים לגזעיים, מהם היתרונות והחסרונות של כל סוג, ומה אתם תעדיפו?

כל הסעיפים שחשוב להכיר לפני שבוחרים כלבים קטנים וכלבים גזעיים

  • מחלות – אולי אחד הסעיפים החשובים ביותר שיש. אחת הסטיגמות הנפוצות היא שכלבים גזעיים נוטים יותר לפתח מחלות מאשר כלבים מעורבים. בין השאר נוטים לציין מחלות לב, בעיות של עיוורון וחירשות, בעיות ברכיים ומפרקים (נפוצות יותר אצל גזעיים גדולים מאשר אצל כלבים קטנים וגזעיים), וכן גידולים סרטניים. עם זאת, חשוב לזכור שגם כלב מעורב יכול לפתח מחלות, בפרט אם ההרבעה שדרכה הוא נולד, הייתה באופן לא מוסדר. אם הוא נוצר משילוב של שני כלבים שונים עם מחלות גנטיות דומות – אפשר שהוא יפתח את המחלות הללו בעתיד. לכן, גם בכל מה שנוגע לכלב מעורב הסיכוי אמנם נמוך יותר – אבל קיים. לעניין זה, אם לכלב גזעי אין היסטוריה של מחלות לפחות דור אחד אחורה, זה בהחלט סממן חיובי.
  • מראה – כאן זה כמובן עניין של שיפוט אישי. ככלל, איגודי הכלבנות נוטים לקבל לתחרויות היופי אך ורק כלבים גזעיים, עם הוכחה לגזעיות שלהם – קרי עם שושלת יוחסין כתובה. הסיבה לכך היא שלכל גזע יש את המראה הייחודי שלו, בעוד שכלבים מעורבים יכולים להיות שונים מאד, ולא בעלי תכונות מובהקות. עם זאת, יש לא מעט אנשים שאוהבים דווקא אל המראה של הכלב המעורב, ולא מעט אנשים טוענים שדווקא למעורבים יש את המראה הייחודי והיפה ביותר, והשאלה היא כאן פשוט מה ההעדפה שלכם.
  • תכונות – לכל גזע כלבים יש את התכונות שלו, ולכן קל כמובן לנבא מה תהיה התכונה של כלב גזעי (למרות שיש כמובן הבדל, וכל כלב הוא עולם ומלואו, אך יש בהחלט קווים של מאפיינים ברורים). אצל כלב מעורב עם זאת גם אפשר לדעת את האפיון, כל עוד אתם יודעים מאיזה גזע היו הוריו – ודווקא אז אפשר למצוא שילובים טובים, ואף מיתון של תכונות שונות. למעשה לא מעט כלבים מעורבים נוצרו, כדי לקבל את התכונות החיוביות משני הגזעים השונים.

ומה אתם מעדיפים?

קשה כמובן לקבוע לכל אדם מה הוא צריך להעדיף – יש כאלה שיעדיפו כלבים קטנים ומעורבים, יש שירצו כלבים גזעיים גדולים, ויש כאלה שהדבר אפילו לא חשוב להם – והם בסך הכל רוצים כלב עם אופי נוח, ותו לא. אתם יכולים לסקור את הגזעים השונים, לבדוק גם כלבים מעורבים, ולבחור את הכלב שאיתו תבלו את מיטב שנותיכם.

כתיבת תגובה