סירוס כלבים וההשלכות של זה

בעוד שסירוס חתולים נעשה כבר בגיל חצי שנה, סירוס כלבים נעשה בשלב מאוחר יותר, ואין לזה הצדקה של ממש. לסירוס כלבים יש יתרונות רבים, שמאפשרים חיים הרבה יותר נוחים עם הכלב בבית, ואין לכך השלכות שליליות כמו שרבים חושבים. סירוס כלבים נעשה מכמה טעמים:

  • לכלבים תוקפניים במיוחד
  • לכלבים שאין עניין בצאצאים העתידיים שלהם
  • לכלבים שמעוניינים כי ינהגו במתינות במגעם עם כלבים אחרים
  • לכלבים שלא מעוניינים שייעלמו לימים שלמים בעת עונת הייחום של הנקבות

הסיבות לתוקפנות אצל כלבים זכרים

הסיבה העיקרית לתוקפנות אצל כלבים זכרים היא הצורך שלהם לסמן את הזכריות שלהם בכל מקום, והמלחמה על כך עם זכרים אחרים. הבעייה איננה נמצאת מחוץ לבית בלבד, אלא שכלב רואה בבני המשפחה עצמם את הלהקה שלו הוא פועל לייצב את מיקומו בלהקה דמיונית זו. כאשר הכלב מגיע לגיל שלוש, הוא מגיע לבגרות והאינסטינקט שלו הוא לבסס את  מעמדו כזכר בסביבה. כלבים כאלה נוטים לבעיות התנהגות קשות בתוך הבית ומחוצה לו, והסובלים העיקריים הם ילדים קטנים או בנות, שקולן אינו מסמכותי מספיק, כדי שהכלב ישמע להן. סירוס בגיל צעיר ימנע את ההתנהגות הזו, ויקל על כל בני הבית בהגיע הכלב לבגרותו.

בנוסף, כלב לא מסורס מרגיש צורך לקבוע את  נוכחותו בשכונה, והדבר בא לידי ביטוי גם בקרבות רחוב בין כלבים זכרים או בנביחות בלתי פוסקות בכל פעם שהכלב רואה כלב אחר וכדומה. תוקפנות זו יכולה להיות מאד לא נעימה לכל הסובבים את הכלב.

בנוסף, בעונת הייחום, כלב לא מסורס יחפש לו כל דרך אפשרית להגיע לנקבה, והדבר גורר היעדרויות של ימים מהבית, תוקפנות כנגד זכרים אחרים ופציעות רבות, ועד לריצות אמוק אחרי נקבות, שמסתיימות לא אחת בדריסות קטלניות של הכלבים הזכרים.

יתרונות בסירוס כלבים

מעבר ליתרונות שנימנו בתחום התוקפנות וההתנהגות היותר שקטה והנעימה, יש לסירוס גם יתרונות בריאותיים. כלב מסורס לא יסבול מבעיות בפרוסטטה, ולחץ על הרקטום כתוצאה מעצירות, וגם היכולת שלו לפתח גידולים סרטניים באשכים לא קיים, וכך לגבי גידולים כאלה בפרוסטטה.

סירוס כלבים אינו פוגע בכלב, אלא בהתנהגותו הזכרית התוקפנית בלבד. הכלב ישאר בעל אותו האופי, כפי שהיה לאחר הסירוס, ואין להשוות בין סירוס כלבים לבני אדם. סירוס כלבים הופך אותם ליותר נעימים ונוחים לחיים משותפים במקומות קטנים כמו דירות או בתים מסוגים שונים.

תופעות הלוואי של סירוס

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר כתוצאה מסירוס כלבים היא השמנה. השמנת יתר אצל כלבים מסורסים עלולה לצוץ, עקב הירידה ברמת המטבוליזם בעקבות הסירוס, ואכילת יתר המובילה לחוסר פעילות גופנית וחוזר חלילה. כדי למנוע זאת, יש למנוע מהכלב לאכול יתר על המידה, ולהמשיך להפעיל אותו גופנית בצורה סדירה ויומיומית.

תופעת לוואי נוספת, אך מאד נדירה, היא נשירת שיער בצידי הגוף, או טפטוף שתן ללא שליטה, אך תופעות אלה מאד נדירות, וניתן לפתור אותן באמצעות תרופות, והן לא צריכות להוות שיקול נגד סירוס כלבים.

כתיבת תגובה