על כלבים בשירות החוק – כל מה שרצית לדעת

על כלבים בשירות החוק

על כלבים בשירות החוק

כאשר אנחנו חושבים על כלב, בדרך כלל מתעוררת בנו קונוטציה של חיה ביתית ומתוקה, נעימה ורכה, שמקשקשת בזנב למשמע רעש סיבוב המפתח בדלת עם חזרתנו הביתה, ושעוקבת אחרי כל צעד קטן שאנחנו עושים. אז נכון, שמדובר בבעל החיים המבוית הקדום ביותר, אבל כלבים משמשים כיום למטרות נוספות, מעבר להיותם חיית בית.

על תפקידיהם השונים של כלבי המשטרה

כלבים מסוגים מסוימים (כמו רועה גרמני, רועה הולנדי, לברדור, קוקר ספנייל ועוד) משמשים כיום גם כדי לאתר חומרי נפץ, סמים, גופות או חשודים במסגרות צבאיות או על-ידי המשטרה. כלבים אלה, הידועים גם בכינויים "כלבים בשירות החוק" עברו הכשרה מיוחדת במהלכה הם אומנו לבצע תפקידים אלו, והם מופעלים על-ידי יחידות של כלבנים, שהופכים אותם לשוטרים של ממש. האימון מבוסס בעיקר על משחק ולמידה, כאשר הוא נעשה תוך שימוש בצעצועיהם של הכלבים, שהם בעלי ריח זהה לריח של הסמים, חומרי הנפץ או הגופות שאמורים הכלבים למצוא. כך למעשה, החיפוש הופך למעין משחק, שהכלב הוא שותף מלא בו, ונהנה ממנו במלוא מובן המילה.

הקשר בין הכלב לכלבן שלו הוא חשוב ביותר, ולכלבן יש יכולת לעודד את הכלב ולהחדיר בו מוטיבציה, והכלב בתורו, שלא רוצה לאכזב את הכלבן שלו, דבק במטרה עד למציאת החפץ הדרוש. הקשר בין הכלב לכלבן הוא משמעותי להצלחת המשימה אם כן, כאשר הכלבן הוא המנהיג, והכלב אמור למלא את הוראותיו, ולהשביע את רצונו. בהקשר זה ראוי לציין, כי כלבים בשירות החוק משולבים גם בפעילות הצבא, ככלבי שמירה המגנים על מתקנים צבאיים מפני חדירות בלתי צפויות, ככלבי חילוץ המסייעים בחיפוש בני אדם מתחת להריסות על רקע אסונות טבע או אירועי חירום כמו שריפות ענק, וככלבי תקיפה אשר אומנו לרדוף, לתפוס ואף לפצוע או להרוג אויב או מטרה עוינת.

5 עובדות מעניינות על כלבים בשירות החוק

  • כלב משטרה צריך להיות נעים לבריות ולא אגרסיבי מצד אחד, אך עליו גם להיות תזזיתי, ולאהוב במיוחד לשחק, ולמצוא צעצועים מצד שני. כלבים שנובחים באופן בלתי מבוקר, וללא הפסקה אינם מתאימים להפוך לכלבי משטרה, ואילו כלבים אינטיליגנטיים ובעלי ביטחון עשויים להיות כלבי משטרה מעולים.
  • כלבי משטרה לרוב מתחילים את תפקידם בגילאים שבין 14 ל-20 חודשים, כאשר ההכשרה והאימון שלהם אורכים כ-90 ימים.
  • השימוש בכלבים על-ידי המשטרה הוא רעיון שהגיע עוד מימי היוונים והרומאים, שנהגו לשלוח את הכלבים לחזית, לפני הלוחמים עצמם.
  • במסגרת אירועי ה-11 בספטמבר שולבו כלבים רבים במאמצי החילוץ של הניצולים. אחד מהכלבים, שעונה לשם סטרייקר, היה אחראי למציאתם של 108 איש תחת ההריסות!
  • לפני כשנתיים, כלב משטרה מגזע רועה בלגי קיבל מדלייה לאחר שסייע לכוחות המשטרה במעצרם של למעלה מ-1500 חשודים בסחר בסמים קשים.

כתיבת תגובה